Antibiotika a alkohol

Téma alkoholu je velice často spojováno s užíváním antibiotik. Tato otázka je vždy komunikována se zdviženým ukazováčkem a varováním. Je tato kombinace opravdu tak nebezpečná nebo je to pouhá fáma? Odpověď na to naleznete v níže uvedených řádcích.

Alkohol a antibiotika jpg

Správná funkce antibiotik

Pojďme se této tematice věnovat skutečně komplexně. Na začátku je tedy třeba zmínit, co jsou to antibiotika, kdy jsou užívána a jaký přínos mají pro lidské tělo. Antibiotikum je v podstatě lékem, jehož hlavním cílem je usmrtit nežádoucí mikroorganismy v lidském těle. V závislosti na typu onemocnění lékař předepíše ta správná antibiotika a ta se následně postarají o zánik bakteriálního onemocnění, respektive uspíší vaši rekonvalescenci.

 

Nutno podotknout, že užívání antibiotik je obecně trochu náročné na lidská játra, která se s takovými látkami musí vypořádat. Léky zároveň zvyšují jejich aktivitu. Tuto informaci si zapamatujte, protože se k ní ještě vrátíme.

Alkohol versus léčba antibiotiky

Nyní se dostáváme k jádru věci. Jak moc nebezpečná je kombinace alkoholu a antibiotik? Pro většinu antibiotik obecně platí, že alkohol v přiměřené míře sám o sobě nesnižuje účinnost léků. To znamená, že výrazně neovlivňuje samotnou léčbu infekce v těle. Může však podpořit negativní a vedlejší účinky léků, na což ostatně upozorňuje nejeden příbalový leták. I lékař vám doporučí abstinenci v průběhu užívání antibiotik.

 

Vedlejších účinků antibiotik je více než dost, o tom není žádných pochyb. U každého z nás se projevují trochu jinak. Někdo o nic ani neví, jiného doprovází celou léčbu.

Negativní účinky vlivem alkoholu:

  • Zátěž pro játra
  • Zažívací problémy
  • Nespavost
  • Dehydratace
Alkohol a antibiotika 2 jpg

Již zmiňovaná zátěž jater vlivem antibiotik bývá alkoholem ještě více podporována. Játra totiž odbourávají alkohol, takže svůj organismus v takové fázi poměrně dost zatížíte. Alkohol se zároveň podepisuje i na zažívacích problémech. Podráždění žaludku a celého trávicího systému je jasným důkazem, což v kombinaci s antibiotiky také není nic příjemného.

 

Když jste nemocní, měli byste užívat léky, odpočívat a dostatečně dlouho spát. A přesně tohle vám alkohol neumožní. Ten totiž zamezuje vstřebávání vitamínů v těle, a hlavně podporuje nespavost. Při léčbě antibiotiky, obvykle máte v těle nějaký zánět, ležíte s horečkami a snažíte se potit, přičemž ze svého těla dostáváte spoustu tekutin. Ani v tomto případě vám alkohol nepomůže, protože jak všichni dobře vědí, dehydratuje. Tím podpoříte akorát tak dehydrataci celého organismu.

Pozor na některé léky

Antibiotika a alkohol tedy nejdou dohromady, i když vám sklenička piva nebo vína pravděpodobně nic neudělá, na vaši léčbu a fyzický stav to nebude mít žádný pozitivní vliv. Větší konzumace alkoholu, popřípadě toho tvrdého pak může zapříčit výše uvedené stavy. Pozor si dejte také na léky, které by neměly být s alkoholem kombinovány za žádných okolností, např.:

  • Trimethoprim
  • Sulfamethoyazol
  • Metronidazol
  • Tinidazol a další

 

Spojení alkoholu a antibiotik u vás může v horším případě vyvolat ještě nebezpečnější problémy, mezi které patří zrychlený srdeční tep, průjem, zvracení, silné návaly horka, neutuchající bolest hlavy a mdloby. Když tohle všechno bude trvat delší dobu, pak neotálejte a volejte lékaře nebo záchranku.

Alkohol a antibiotika 3 jpg

Kdy je možné konzumovat alkohol?

V ideálním případě vydržte, až doberete předepsaná antibiotika a teprve poté si dopřejte svůj oblíbený alkohol. Vhodné je s pitím vydržet alespoň 24 hodin po užití posledních antibiotik. U některých preparátů to může být dokonce až 72 hodin. Na takové věci je vhodné informovat se u lékaře. Proto se vyhněte kombinaci antibiotik a alkoholu, protože tohle spojení nevěstí nic dobrého.

Nejnovější články

Dárková balení alkoholu se sklenicemi

Dárková balení alkoholu se sklenicemi

Pořiďte si oblíbený alkohol a k tomu rovnou originální a tematicky laděné sklenice. Využijte možnosti zakoupit dárková balení alkoholu se sklenicemi, která obsahují vše v jednom. S tímto působivým dárkem potěšíte naprosto každého. Vsaďte na sety přinášející radost ve všech ohledech. Plantation 20th Anniversary XO 0,7l + 2x sklo GB

Přečíst článek »
Gravírování a vlastní etiketa láhve

Gravírování a vlastní etiketa láhve

Spojte originalitu s vybranou chutí oblíbeného alkoholického nápoje. Nechte si vytvořit láhev na míru nebo ji naopak darujte svým blízkým. Vlastní etiketa a nepřehlédnutelné gravírování. Buďte v tomto směru kreativní a popusťte uzdu vlastní fantazii. Whisky a ochucené whisky Rumy a ochucené rumy Skotské whisky Americké whiskey Pálenky a ovocné

Přečíst článek »
XXL láhve

XXL láhve

Dopřejte si pořádnou dávku svého oblíbeného alkoholu. Láhve XXL jsou zárukou toho, že vám dobré pití jen tak rychle nedojde. Maximalismus s sebou nese nejenom velký objem, ale také originalitu a působivé provedení. Ideální řešení pro nekonečné párty a nevšední dárky. Jack Daniel’s whiskey 3l GB Zjistit cenu sady Captain

Přečíst článek »

Degustační sady

Degustace je vstupní bránou do světa alkoholu. Potěšte své blízké degustační sadou. Nabídněte jim možnost poznat hned několik chutí vybraných destilátů a nechte na nich, který jim zachutná nejvíce. Degustační sady jsou nápaditým a originálním dárkem. Jack Daniel’s set Zjistit cenu sady Tatratea Mini Set Zjistit cenu sady Plantation set

Přečíst článek »