Recenze: Abuelo Añejo 12 Años

Vlajková loď panamské destilerie přináší skvělý poměr mezi cenou a výkonem. Pronikněte do tajů rodinného rumového království Varelových a okuste dvanáctiletý destilát nasládlé chutě.

Detailní pohled na Láhev rumu Abuelo Añejo 12 Años

Zdroj obrázku: https://ronabuelo.com/en/

Obsah článku

Historie

Celý příběh samotné destilerie začíná v roce 1908, kdy byla založena Hacienda San Isidra v panamské oblasti zvané Herrere. Právě sem přišel Španěl José Varela Blanco a postavil svůj první lis na cukrovou třtinu. Jeho synové následně zrealizovali ještě lepší nápad. Pustili se do výroby rumu, který je dnes rodinným klenotem a má mnohaletou tradici. Jejich výrobky jsou oblíbené nejenom v Panamě, ale také po celém světě. A právě jedním z nich je Abuelo Añejo 12 Años.

O rumu

Rodinný podnik při výrobě této rumové vlajkové lodi vsadil na spojení tradic a moderních technologií. Na počátku výrobního procesu je vlastní cukrová třtina, pak následuje způsob destilace zvaný column still. Důraz je kladen na extrémně šetrnou destilaci. Vše ve výsledku završují pečlivě vybírané sudy z amerického bílého dubu. Jak už prozrazuje název Abuelo Añejo 12 Años, rum zraje dlouhých dvanáct let pod tropickým sluncem. Pečlivost, zkušenosti a komplexnost při výrobě pochopitelně přináší náležitá ovace v podobě zlatých medailí v soutěžích po celém světě. Tento dvanáctiletý rum obsahuje 40 % alkoholu.

Láhev rumu Abuelo Añejo 12 Años se sklenicí
Sklenice s rumem Abuelo Añejo 12 Años

Barva, vůně a chuť

Zabarvení samotného rumu do značné míry koresponduje s barvou láhve. Tmavá hluboce jantarová barva k typu tohoto rumu jednoduše sedí. I jeho příjemná konzistenci po nalití do sklenky vybízí k tomu, abychom se co nejdříve napili.

 

Není tedy nutné s čímkoliv otálet. Nejprve jsme se věnovali vůni, jako v rámci všech našich degustací. V první moment se vyrojí hlavně kořeněné a ovocné aroma. Okamžitě jsme si vybavili mango, banány a kokosy. Přitažlivá byla celková vonná komplexnost, která ve svém závěru zanechávala něco trochu karamelového a dřevitého. I ve vůni je snadno identifikovatelný kouřový nádech.

 

Ten nejpříjemnější zážitek pochopitelně přichází při ochutnávce rumu Abuelo Añejo 12 Años. Od samotného začátku nastupují sladké tóny s již zmiňovaným ovocem. Nechybí vanilka, ale také trocha skořice. Nutno podotknout, že vše dohromady tvoří velice jemný celek rozkládající se na patře. Průběh chutí bychom charakterizovali jako hebkost a lehkost, zároveň je tu patřičná dávka vyzrálosti. Tohle všechno od počátku až do konce.

Láhev rumu

Láhev rumu Abuelo Añejo 12 Años do jisté míry vybočuje z běžného standardu ostatních výrobců. Na první pohled totiž nepřináší nic extravagantního a drží se jednoduchých a přímých linií. Dalo by se říci běžná láhev od alkoholu, u níž je však kladen důraz na detail. Vypíchnout můžeme například tmavé provedení láhve v kombinaci se světlou etiketou. Na láhvi nechybí ani zlatavé prvky v podobě nápisů a loga. Vše dohromady utváří velice líbivý celek.

Přední strana láhve rumu Abuelo Añejo 12 Años
Zadní strana láhve rumu Abuelo Añejo 12 Años

Závěrečné hodnocení

Z našeho pohledu nelze rum Abuelo Añejo 12 Años hodnotit jinak než kladně. Detailní zpracování láhve, vynikající aroma, a ještě lepší chuť. Tento rum si oblíbí především ti, kdo dávající přednost sladším alkoholickým nápojům. Vypíchnout lze primárně spojení skvělého poměru cena/kvalita. Dvanáctiletou laskominu si tak můžete pořídit do své baru nebo uděláte radost některým ze svých přátel. Z pohledu konzumace se meze nekladou, takže se pusťte do nejrůznějšího experimentování.

Rum je sám o sobě skvělý, ale zkuste si ho vychutnat i v našich koktejlech Koktejly.

Mohlo by se vám líbit

Ron Abuelo XII Two Oaks 12y 0,7l 40%

Ron Abuelo Centuria 30y 0,7l 40% GB

Ron Abuelo Napoleon 15y 0,7l 40% GB

Oficiální stránky: https://ronabuelo.com/en/home

Nejnovější články

Dárková balení alkoholu se sklenicemi

Dárková balení alkoholu se sklenicemi

Pořiďte si oblíbený alkohol a k tomu rovnou originální a tematicky laděné sklenice. Využijte možnosti zakoupit dárková balení alkoholu se sklenicemi, která obsahují vše v jednom. S tímto působivým dárkem potěšíte naprosto každého. Vsaďte na sety přinášející radost ve všech ohledech. Plantation 20th Anniversary XO 0,7l + 2x sklo GB

Přečíst článek »
Gravírování a vlastní etiketa láhve

Gravírování a vlastní etiketa láhve

Spojte originalitu s vybranou chutí oblíbeného alkoholického nápoje. Nechte si vytvořit láhev na míru nebo ji naopak darujte svým blízkým. Vlastní etiketa a nepřehlédnutelné gravírování. Buďte v tomto směru kreativní a popusťte uzdu vlastní fantazii. Whisky a ochucené whisky Rumy a ochucené rumy Skotské whisky Americké whiskey Pálenky a ovocné

Přečíst článek »
XXL láhve

XXL láhve

Dopřejte si pořádnou dávku svého oblíbeného alkoholu. Láhve XXL jsou zárukou toho, že vám dobré pití jen tak rychle nedojde. Maximalismus s sebou nese nejenom velký objem, ale také originalitu a působivé provedení. Ideální řešení pro nekonečné párty a nevšední dárky. Jack Daniel’s whiskey 3l GB Zjistit cenu sady Captain

Přečíst článek »

Degustační sady

Degustace je vstupní bránou do světa alkoholu. Potěšte své blízké degustační sadou. Nabídněte jim možnost poznat hned několik chutí vybraných destilátů a nechte na nich, který jim zachutná nejvíce. Degustační sady jsou nápaditým a originálním dárkem. Jack Daniel’s set Zjistit cenu sady Tatratea Mini Set Zjistit cenu sady Plantation set

Přečíst článek »