Těhotenství a alkohol

Těhotenství je jedním z překrásných okamžiků v životě každé ženy. Není se ostatně čemu divit. V těle se rodí nový život. S těhotenstvím však velice často souvisí jedna zásadní otázka. Je pití alkoholu v této fázi nebezpečné a vadí i malé množství alkoholu? Na to a mnohé další vám nyní přinášíme odpovědi.

Alkohol a tehotenstvi 2 jpg

Alkohol v prvopočáteční fázi těhotenství

Žádný z lékařů vám pravděpodobně neřekne, pijte v těhotenství alkohol dle své libosti nebo tak, jak jste byla zvyklá doposud. Uslyšíte spíše opačné rady. Příjem alkoholu během těhotenství minimalizujte. Pokud to pro vás není žádný problém, přestaňte pít alkohol úplně.

 

Jako nejrizikovější období se jeví první trimestr. Právě tohle je doba se zvýšeným rizikem komplikací. Mnohé ženy své těhotenství zjistí až po relativně dlouhé době, během níž se mohou oddávat alkoholu. Pokud se něco takového stane, rozhodně nepropadejte panice a danou situaci konzultujte s lékařem. Někdy se však můžete setkat s názorem, že malá a občasná dávka alkoholu v této době naopak nemusí být na škodu.

Co způsobuje alkohol dítěti?

Alkohol v těhotenství je velkým nepřítelem hlavně v okamžiku, kdy se stane vaším dlouhodobým a častým společníkem. Zmíněný první trimestr je oproti dalším obdobím nebezpečnější proto, že dítě ještě nemá vyvinuté všechny důležité orgány v podobě ledvin a jater. Navíc, alkohol se k dítěti dostane velice rychle prostřednictvím placenty a jeho míra je v podstatě stejná, jako u samotného alkoholického nápoje. A jaká rizika mohou hrozit? Mezi nejčastější patří:

 • Potrat
 • Předčasný porod
 • Vrozené vady
 • Narození mrtvého dítěte

 

Vyšší míra alkoholu je nebezpečná nejenom pro dítě, ale také pro matku. Důkazem toho je vyšší krevní tlak negativně se přenášející na dítě. Dále to může být nechutenství, které ve výsledku zastaví přísun nezbytných látek pro vyvíjecí se plod.

Alkohol a tehotenstvi 3 jpg

Fatální alkoholový syndrom

Pokud je míra alkoholu v těhotenství více než normální, může u dítěte hrozit ještě větší nebezpečí v podobě fetálního alkoholového syndromu. Ten je označován zkratkou FAS. Tento stav se na dítěti negativním způsobem podepisuje jak fyzicky, tak psychicky a v podstatě ovlivňuje celý jeho život. Nejčastějšími příznaky fatálního alkoholového syndromu mohou být:

 • Zmenšený horní ret
 • Zploštělá mezera mezi rtem a nosem
 • Malý nos
 • Malý zapadlé oči
 • Zhoršený vývoj kloubů
 • Riziko srdečních onemocnění

 

Děti s fetálním alkoholovým syndromem mohou v pozdějších letech trpět nežádoucí hyperaktivitou. Naprosto běžné jsou problémy s přijímáním nových informací, ale také zhoršená pozornost. Tento syndrom se pak může ve výsledku projevit i do špatného navazování nových vztahů a podobně. V ještě horším případě může FAS skončit mentální retardací a neurologickými poruchami.

Alkohol a tehotenstvi jpg

Během těhotenství řekněte alkoholu sbohem

Každá žena by si měla sama uvědomit, že v ní vzniká nový život. Její životní návyky se během této doby promítají také do budoucí života dítěte. A přesně takto je zapotřebí uvažovat v rámci konzumace alkoholu. Pokud jste byly zvyklé dát si pravidelně skleničku alkoholu, během této doby si tuto slast zkuste odpustit. Zároveň si dávejte pozor na to, abyste v průběhu těhotenství nepropadly alkoholu a nezpůsobily svému dítěti fatální alkoholový syndrom. Myslete na to, že tělo dítěte se od alkoholu čistí mnohem složitěji a déle než vy.

 

Těhotenství bez alkoholu lze určitě přečkat. A pokud těhotenství chcete v prvních měsících tajit před okolním světem, ale je na vás vyvíjen tlak z pohledu společenského života a alkoholu, jednoduše si najděte tu správnou výmluvu. Například:

 • Pijte nealkoholické nápoje
 • Vymluvte se na brzké ranní vstávání
 • Řekněte, že berete léky a podobně

 

Těhotenství a alkohol, to je kombinace, která nepřináší nic dobrého. Proto alkohol omezte na minimum nebo ho v lepším případě na devět měsíců vypusťte ze svého života.

Nejnovější články

Dárková balení alkoholu se sklenicemi

Dárková balení alkoholu se sklenicemi

Pořiďte si oblíbený alkohol a k tomu rovnou originální a tematicky laděné sklenice. Využijte možnosti zakoupit dárková balení alkoholu se sklenicemi, která obsahují vše v jednom. S tímto působivým dárkem potěšíte naprosto každého. Vsaďte na sety přinášející radost ve všech ohledech. Plantation 20th Anniversary XO 0,7l + 2x sklo GB

Přečíst článek »
Gravírování a vlastní etiketa láhve

Gravírování a vlastní etiketa láhve

Spojte originalitu s vybranou chutí oblíbeného alkoholického nápoje. Nechte si vytvořit láhev na míru nebo ji naopak darujte svým blízkým. Vlastní etiketa a nepřehlédnutelné gravírování. Buďte v tomto směru kreativní a popusťte uzdu vlastní fantazii. Whisky a ochucené whisky Rumy a ochucené rumy Skotské whisky Americké whiskey Pálenky a ovocné

Přečíst článek »
XXL láhve

XXL láhve

Dopřejte si pořádnou dávku svého oblíbeného alkoholu. Láhve XXL jsou zárukou toho, že vám dobré pití jen tak rychle nedojde. Maximalismus s sebou nese nejenom velký objem, ale také originalitu a působivé provedení. Ideální řešení pro nekonečné párty a nevšední dárky. Jack Daniel’s whiskey 3l GB Zjistit cenu sady Captain

Přečíst článek »

Degustační sady

Degustace je vstupní bránou do světa alkoholu. Potěšte své blízké degustační sadou. Nabídněte jim možnost poznat hned několik chutí vybraných destilátů a nechte na nich, který jim zachutná nejvíce. Degustační sady jsou nápaditým a originálním dárkem. Jack Daniel’s set Zjistit cenu sady Tatratea Mini Set Zjistit cenu sady Plantation set

Přečíst článek »